U Opatiji predstavljen EU projekt „Mladi u zajednici bez barijera“
Objavljeno: 08.05.2013.

Danas je u opatijskoj gradskoj upravi održana konferencija za medije na kojoj su bili nazočni opatijski gradonačelnik Ivo Dujmić, Marta Berčić, viša stručna suradnica za odgoj i školstvo Grada Opatije, Melanija Milat-Ružić, pročelnica Upravnog odjela za lokalnu samoupravu i opće poslove Grada Crikvenice, Denisse Mandekić, savjetnica za promidžbu i odnose s javnošću Grada Crikvenice, Zdenka Frank, stručna savjetnica za javne potrebe Občine Kidričevo iz Slovenije, Sandi Manestar, predsjednik Savjeta mladih Grada Crikvenice, Danko Žitinić, predsjednik Savjeta mladih Grada Opatije i Ivan Vidaković, član Savjeta mladih Grada Opatije.

Projekt „Mladi u zajednici bez barijera“ financira Agencija za mobilnost i programe EU, u programuYouth in Action (Mladi na djelu). Za projekt je Gradu Opatiji dodijeljena financijska potpora za provedbu projekta, u podakciji 1.3. Demokratski projekti mladih 2013. Ta podakcija je najzahtjevnija i za projekte za tu podakciju se odobravaju najveći iznosi. Grad Crikvenica i Savjet mladih Grada Crikvenice partneri su Gradu Opatiji i opatijskom Savjetu mladih u ovome projektu zajedno s Občinom Kidričevo i Občinom Ajdovščinom iz Slovenije.

Vrijednost projekta je 29.221,24 eura, a odobreno je 75% prihvatljivih troškova. Dakle, EU financira provedbu s 21.792,79 eura, a gradovi Opatija i Crikvenica su u svojim proračunima osigurali po 4000 eura. Projekt je planiran u skladu sa Strategijom za mlade EU kao i drugim dokumentima koji se odnose na politike prema mladima EU. 

Cilj projekta „Mladi u zajednici bez barijera“ je unaprijediti društveni položaj mladih, odnosno uključiti mlade, potaknuti sudjelovanje mladih u javnome životu zajednice, a posebno u procese donošenja političkih odluka. Projekt je kompleksan, iz perspektive strukture i dinamike provedbe, kao i željenih rezultata. Sudionici projekta su mladi iz gradova/občina partnera, mlađi članovi predstavničkog/izvršnog tijela gradova/sudionika kao i djelatnici gradskih/občinskih uprava koji pretežito rade s mladima. Kroz interaktivne radionice u četiri edukativna modula, sudionici će u zajedničkom dijalogu rješavati probleme zajednica iz kojih dolaze. Oni će kroz ta 4 modula (edukacije i projektne zadatke) raditi na uklanjanju prepreka koje stoje na putu uključivanja mladih u političko odlučivanje. Kroz edukacije, koje će se održati u sva 4 grada, mladi i politički predstavnici će biti osposobljeni za „strukturirani dijalog“ s mladima, metodom uključivanja mladih kroz dijalog koja je prihvaćena u svim institucijama EU – od EU Komisije, EU Parlamenta i EU Vijeća. Ovakav pristup je poželjan i definiran u Stategiji za mlade EU.

Na ovaj način se osnažuje sve sudionike jer se u neformalnom okruženju stječu kompetencije za uspješnu participaciju. Učenje dijaloga i drugih metoda sudjelovanja u političkom odlučivanju bi trebalo rezultirati uputama i obrascima koje će moći koristiti i drugi gradovi u Hrvatskoj. Osim toga, projekt bi trebao završiti potpisivanjem deklaracije o suradnji između mladih i političkih predstavnika koja će sadržavati zaštitne modele i procedure koje osiguravaju „strukturirani dijalog s mladima“. Za sudjelovanje na ovom projektu sudionici će dobiti Youthpass, svjedodžbu koja se izdaje na nivou EU za stečene kompetencije u području javnih politika za mlade. Upravo je u izradi web stranica projekta.

Projekt je u pripremnoj fazi, a prvi sastanak partnera će biti na Susretu gradova/općina prijatelja djece Republike Hrvatske kojemu je Grad Opatija domaćin, 13. rujna 2013. Sudionici će prisustvovati Susretu kojemu je tema dječja participacija, te tako započeti pripremu u zajednicama iz kojih dolaze.

Top