Što je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću?
Jedna od temeljnih poluga suvremene demokracije je razvijeno civilno društvo koje se, između ostalog, ostvaruje u otvorenom dijalogu, suradnji, pa i partnerstvu građana, organizacija civilnog društva, odnosno općenito zainteresirane javnosti s javnim i državnim institucijama.
Svrha savjetovanja i uključivanja svih sudionika je prikupljane informacija o njihovim interesima, stavovima i prijedlozima vezanim za određenu javnu politiku, kako bi se podigla razina razumijevanja i prihvaćanja ciljeva politike, ali i radi uočavanja neuočenih slabosti i negativnih učinaka javne politike koje treba na vrijeme otkloniti.
Predstavnicima zainteresirane javnosti, organizacijama civilnog društva, nevladinim neprofitnim organizacijama savjetovanje predstavlja priliku da svojim znanjem, iskustvom i stručnošću utječu na javnu politiku u ime skupina i interesa koje zastupaju.
Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 21. studenoga 2009. godine prihvatila Kodeks savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata. Usvajanjem Kodeksa Republika Hrvatska pridružuje se skupini razvijenih europskih demokracija koje su uspostavile jasne standarde i mjere savjetovanja državnih tijela sa zainteresiranom javnošću u postupcima kreiranja novih zakona, drugih propisa i akata.
Savjetovanja sa zainteresiranim javnostima odnosno E-konzultacije provode se o nacrtima onih općih akata čijim se donošenjem ili izmjenama neposredno ostvaruju potrebe građana ili uređuju druga pitanja od interesa za opću dobrobit građana i pravnih osoba na području Grada Crikvenice. Uz svaki nacrt dokumenta o kojem se provodi savjetovanje sa zainteresiranom javnosti objavljuju se i razlozi njegova donošenja ili izmjena kao i ciljevi koji se savjetovanjem žele postići. O svakom provedenom savjetovanju objavljuje se i izvješće iz kojeg je vidljivo koji su prijedlozi građana usvojeni, a koji ne.
Uz to, jedinice lokalne samouprave objavljuju i popis akata pred čije će donošenje ili izmjene provesti savjetovanje sa zainteresiranom javnosti. To je tzv. Plan savjetovanja sa zainteresiranom javnosti.
Krajnji je cilj olakšati interakciju s građanima i predstavnicima zainteresirane javnosti u demokratskom procesu te potaknuti aktivnije sudjelovanje građana u javnom životu.
Svoje prijedloge, mišljenja i primjedbe na konkretne nacrte za koje su savjetovanja u tijeku, možete uputiti putem obrasca koji je dostupan u otvorenom savjetovanju uz pojedini nacrt dokumenta. Ispunjene obrasce pošaljite e-poštom na adresu: savjetovanje@crikvenica.hr
Dokumenti
- Plan savjetovanja sa zainteresiranom javnošću za 2021.g.
- III. izmjene i dopune plana savjetovanja za 2020.g.
- II. izmjene i dopune plana savjetovanja za 2020.g.
- I. Izmjene i dopune Plana savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u 2020. godini
- Plan savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u 2020. godini
- II. Izmjene i dopune plana savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u 2019. godini
- I. Izmjene i dopune plana savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u 2019. godini
- Plan savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u 2019. godini
- Obrazac sudjelovanja u savjetovanju o nacrtu akta Grada Crikvenice