U Selcu održana mlaća prazne slame
Objavljeno: 13.02.2013.

U Selcu je jučer održana mlaća prazne slame, koja se tradicionalno održava na mesopusni utorak. I ove godine je ova manifestacija okupila većinu mještana i brojne gledatelje koji su pratili dobro znani "protokol". U poslijepodnevnim satima mantinjada ide na Brdo i "kupi" za sobom mlatačice, žene s grabljama, žene u svečanim i radnim narodnim nošnjama, baškote i kavu. Povorka ide prema crkvi sv. Josipa, kroz Uski se spušta na rivu i preko palade na placu. Mlatačice izmlate i zapale slamu, a dok se plešu dva stara tradicionalna plesa, Hrvacki i Kolunati, Selčani sa zebnjom promatraju na koju stranu će dim. Ukoliko ode prema moru, godina će donijeti više ribe, a ako ode prema kopnu, bolje će roditi zemlja. Za kraj poslijepodnevnoga obilaska, pred Harmicom kreće Selačko kolo koje se tradicionalno pleše samo dva puta godišnje: na mesopusni utorak i na Badnjak. Utorak navečer je rezerviran za ples i mesopusnu zabavu u hotelu. Običavalo se taj dan organizirati svadbenu povorku gdje bi muškarci i žene zamijenili uloge.

Ovaj jedinstveni primorski običaj će Mjesni odbor Selce, u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Crikvenice, kandidirati za uvrštavanje na popis zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Jučer je mlaću prazne slame snimao službeni fotograf da bi se popunila dokumentacija u koju će biti uvršten i HTV-ov film o maškaranim običajima u Selcu. Danas će Selčani u Domu prosvjete suditi mesopustu Kontroliniću te ga spaliti na staroj paladi.

Top