{gallery}posjet_ministra{/gallery}

Ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Ivan Vrdoljak jučer je posjetio Crikvenicu i sastao se s gradonačelnikom Damirom Rukavinom i njegovim suradnicima. Na radnom sastanku u Gradskoj upravi su sudjelovali i saborski zastupnici Nada Turina-Đurić i Veljko Kajtazi, predstavnik Romske zajednice na području PGŽ Nedjeljko Bjelajac te predstavnici Udruge Roma i Aškalija s područja Grada Crikvenice.
Tema radnog sastanka bila je projekt stambenog zbrinjavanja Roma, odnosno izgradnja novog romskog naselja kod Dubračine, nedaleko postojećeg naselja. Gradonačelnik je istaknuo da u postojećem romskom naselju živi cca 35 obitelji s ukupno 200-230 prijavljenih osoba. Površina od cca 11.000,00 m2, na kojoj su izgrađeni bespravni objekti, nije adekvatno uređena i veliki broj Roma i Aškalija tamo živi u izuzetno lošim uvjetima. „Izgradnjom novog romskog naselja, Grad Crikvenica želi riješiti smještaj Roma i Aškalija na prihvatljiv način u smislu standarda uređenja naselja, komunalne opremljenosti i prihvatljivog arhitektonskog rješenja“, istaknuo je gradonačelnik. Namjera Grada je kandidirati projekt za dobivanje sredstava iz EU fondova i drugih raspoloživih izvora financiranja. U naselju se predviđa i izgradnja društvenog doma i igrališta, a na tom će se području urediti i šetnica koja prati tok Dubračine.
Ministar Vrdoljak nije štedio pohvale za ovu inicijativu Grada Crikvenice istaknuvši kako je ovaj projekt pozitivan primjer ne samo na hrvatskoj, već i na svjetskoj razini. Predstavnici Roma i Aškalija istaknuli su uspješnu suradnju romske zajednice i Gradske uprave te nadu da će izgradnja novoga stambenog naselja prvenstveno omogućiti bolje uvjete života romskoj djeci, te im olakšati školovanje, koje je prepoznato kao prioritet i preduvjet za društveni razvoj i integraciju Roma u društvo.
Ministar Vrdoljak je istaknuo kako se nada da će ovaj pozitivan primjer suradnje i razumnih i odgovornih zajedničkih rješenja uskoro ući u fazu realizacije. „Kada je sve posloženo na lokalnoj razini, bilo bi zaista nerazumno da država, pa i Unija iz strukturnih fondova ne nađe model da se realizira ovakav pozitivan projekt“, istaknuo je ministar Vrdoljak izrazivši zadovoljstvo i činjenicom da je Grad Crikvenica osigurao dio sredstava za infrastrukturu.
U sklopu obilaska sadašnjeg romskog naselja, ministar i gradonačelnik su na igralištu zaigrali i košarku gađajući „trice“. U dvoboju je svaki dobio po jednu partiju, a u dramatičnoj je završnici ministar Vrdoljak bio bolji za jednu „tricu“. Gosti su potom obišli i teren kod Macela (bivše klaonice) gdje će se graditi novo romsko naselje.
{gallery}posjet_ministra{/gallery}