×

Upozorenje

JFolder: :files: Putanja nije direktorij. Putanja: /home/crikvenica/public_html/arhiva.crikvenica.hr/images/posjet_ministra
×

Napomena

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/posjet_ministra

Posjet ministra

Ministar  graditeljstva i prostornoga uređenja Ivan Vrdoljak jučer je posjetio Crikvenicu i sastao se s gradonačelnikom Damirom Rukavinom i njegovim suradnicima. Na radnom sastanku u Gradskoj upravi su sudjelovali i saborski zastupnici Nada Turina-Đurić i Veljko Kajtazi, predstavnik Romske zajednice na području PGŽ Nedjeljko Bjelajac te predstavnici Udruge Roma i Aškalija s područja Grada Crikvenice.

Tema radnog sastanka bila je projekt stambenog zbrinjavanja Roma, odnosno izgradnja novog romskog naselja kod Dubračine, nedaleko postojećeg naselja. Gradonačelnik je istaknuo da u postojećem romskom naselju živi cca 35 obitelji s ukupno 200-230 prijavljenih osoba. Površina od cca 11.000,00 m2, na kojoj su izgrađeni bespravni objekti, nije adekvatno uređena i veliki broj Roma i Aškalija tamo živi u izuzetno lošim uvjetima. „Izgradnjom novog romskog naselja, Grad Crikvenica želi riješiti smještaj Roma i Aškalija na prihvatljiv način u smislu standarda uređenja naselja, komunalne opremljenosti i prihvatljivog arhitektonskog rješenja“, istaknuo je gradonačelnik. Namjera Grada je kandidirati projekt za dobivanje sredstava iz EU fondova i drugih raspoloživih izvora financiranja. U naselju se predviđa i izgradnja društvenog doma i igrališta, a na tom će se području urediti i šetnica koja prati tok Dubračine.

Ministar Vrdoljak nije štedio pohvale za ovu inicijativu Grada Crikvenice istaknuvši kako je ovaj projekt pozitivan primjer ne samo na hrvatskoj, već i na svjetskoj razini. Predstavnici Roma i Aškalija istaknuli su uspješnu suradnju romske zajednice i Gradske uprave te nadu da će izgradnja novoga stambenog naselja prvenstveno omogućiti bolje uvjete života romskoj djeci, te im olakšati školovanje, koje je prepoznato kao prioritet i preduvjet za društveni razvoj i integraciju Roma u društvo.

Ministar Vrdoljak je istaknuo kako se nada da će ovaj pozitivan primjer suradnje i razumnih i odgovornih zajedničkih rješenja uskoro ući u fazu realizacije. „Kada je sve posloženo na lokalnoj razini, bilo bi zaista nerazumno da država, pa i Unija iz strukturnih fondova ne nađe model da se realizira ovakav pozitivan projekt“, istaknuo je ministar Vrdoljak izrazivši zadovoljstvo i činjenicom da je Grad Crikvenica osigurao dio sredstava za infrastrukturu.

U sklopu obilaska sadašnjeg romskog naselja, ministar i gradonačelnik su na igralištu zaigrali i košarku gađajući „trice“. U dvoboju je svaki dobio po jednu partiju, a u dramatičnoj je završnici ministar Vrdoljak bio bolji za jednu „tricu“. Gosti su potom obišli i teren kod Macela (bivše klaonice) gdje će se graditi novo romsko naselje.

 

{gallery}posjet_ministra{/gallery}

Top