Bošnjačka večer kulture 2019. godine
Objavljeno: 20.03.2019.
Manifestacije koje priređuju Bošnjaci u Gradu Crikvenici ove godine imale su prvi manji jubilej.

Naime, ovo je peta manifestacija koja je kao i svaka do sad bila izuzetno dobro posjećena i imali posve bogat kulturni i gastro program.

Suosjećanjem na nemile događaje na Novom Zelandu koji su zadesili tamošnju zajednicu muslimana, svi okupljeni su učenjem fatihe (kraćeg poglavlja iz Kurana) ili prigodnom minutom šutnje odali počast stradalima u tom terorističkom činu.

Voditeljica programa gospođica Adna Mulalić je nakon uvodne pjesme U Stambolu na Bosforu pozdravila uzvanike,društveno-političke predstavnike, predstavnike bošnjačkih asocijacija u ime Bošnjaka Grada Crikvenice i PGŽ i izrazila dobrodošlicu na manifestaciju.

Uslijedila su obraćanja a prvi se obratio nositelj organizacije, predstavnik bošnjačke nacionalne manjine Grada Crikvenice gospodin Denis Beganović koji je u svom izlaganju pored iskazane dobrodošlice stavio akcent na skorašnje održavanje izbora za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina i zamolio Bošnjake da kreiraju kvalitetne liste i predlože prave kandidate i da se u jedinicama u kojim borave izjasneprije svega kao pripadnici Bošnjačke nacionalne manjine kako bi birali i mogli biti birani na izborima. Dalje se u izlaganju zahvalio na dobrom odnosu sa Gradom Crikvenicom, administrativnom upravom kao i na medijskom prostoru za našu nacionalnu manjinu i islamsku vjersku zajednicu(džemat Crikvenica,Dramalj) od službenih stranica grada, primorskih novina Novitadi, Novog lista i nezavisnog portala crikva.hr kojeg uređuje i vodi gospodin Ivica Šubat.

U ime gradonačenilka Grada Crikvenice gospodina Damira Rukavine, predsjednika gradskog vijeća Grada Crikvenice gospodina Josipa Friša i u svoje osobno ime obratila se gradska vijećnica gospođa Ivana Šanverdija i pritom se zahvalila na pozivu te prenijela pozdrave od gore navedenih i pohvalila manifestaciju i izrazila želju za još boljom obostranom suradnjom.

Ispred bošnjačke nacionale zajednice i vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Buzeta obratio se predsjednik navedenih asocijacija gospodin Muhamed Muratagić koji je istaknuo da mu je ovo prvi put da kroz manifestacijski program učestvuje u Crikvenici. Zahvalio se organizatoru i pozvao prisutne bošnjake da slijede njihov primjer u organiziranosti po pitanju uvođenja bosanskog jezika u škole po evropskom C modelu za sredine u kojima žive ili borave bošnjaci, pritom je predstavio i profesoricu bosanskog jezika gospođu Nuru Kurtović koja je i predsjednica vijeća BNM Općine Viškovo koja je sa svojim vijećem bila suorganizator ove manifestacije uz bošnjačku nacionalnu zajednicu za PGŽ.

Nakon kraćih obraćanja organizatora i uzvanika uslijedio je zabavni program a prvi su se predstavili članovi ansambla i solisti BNZ za PGŽ: Sanja Matković,Miroslav Mamuza,voditelj ansambla Ahmet Kozaragić, Samira Đulović Majetić i Alen Japić koji su u prvom djelu pjevali pjesme "Karanfil se na put sprema i pamtim još" a nešto kasnije su dovršili svoj repertoar sa pjesmama "Vihor ružu niz polje tjeraše i Čudna jada od Mostara grada"

Folklorna skupina "Buzetski biseri" osnovana je kao sekcija unutar BNZ Buzet i djeluje od 2007 godine. Okuplja 50 članova i 35 plesača i pjevača te vodi brigu o mladim naraštajima na koje prenosi običaje i tradiciju bošnjačkog naroda. pod vodstvom koreografkinja Tatjane Muratagić i njene zamjenice Ernese Mustafić predstavili su se na svim manifestacijama u Istri i PGŽ a crikvenička publika je uživala u koreografiji Svadbene igre Bošnjaka a u drugom djelu večeri predstavio se i njihov mješoviti pjevački zbor sa pjesmama "Bosno moja i crven fesić nano"

Mješoviti pjevački zbor BNZ za PGŽ pod vodstvom maestre Maje Bolić predstavio se sa pjesmama Zemljo moja koja je predstavljala bivišu zajednicu republika za pjesmu Europe kao i sa pjesmama moj behare,put putuje Latif-aga i Đela Fato.

Domaćin ove večeri gospodin Denis Beganović se predstavio sa svojom poezijom koju u dogledno vrijeme planira objaviti u manjoj zbirci pjesama na latiničnom i starom bosanskom pismu bosančici. U pjesmi" Bosna za sva vremena" govori o neraskidivoj vezi svih naroda i narodnosti u Bosni i Hercegovini te da je je Bosna bila i biti će uvijek domovina onih koji je osjećaju svojom a u drugoj Pjesmi" Jezik naš bosanski" vođen idejom uvođenja bosanskoj jezika u škole u R Hrvatskoj napisao je pjesmu koristeći arhaične riječi među kojima ima i posvojenica iz arapskog, turskog a dobar dio je i naših standardizacijskih riječi koje su u mnogim sredinama nažalost sve manje u upotrebi.

Mlade i rođene crikveničanke Dženisa Beganović i Sajna Račić premijerno su nastupile na večeri Bošnjačke kulture u Gradu Crikvenici sa ilahijom "Ti me rani" i izazvale ovacije od publike koja ih je u nekoliko navrata ohrabrivala i nagrađivala sa velikim aplauzima.

Novoosnovani KUD Sevdah Rijeka je nova stranica u kulturnom stvaralaštvu Bošnjaka PGŽ. Pod vodstvom predsjednice gospođe Jasne Peršić i koreografkinje gospođe Asije Dizdarević predstavili su nam se sa koreografijama" kolo Đulsa i Svadbeno kolo"

Pored navedenih institucija,pokrovitelji ove manifestacije su bili i crikvenički poduzetnici sa firmama i to:

-graditeljstvo i prodaja stanova Račić DOO, vlasnik Sead Račić

-AN graditeljstvo, vlasnici Irfan i Elfad Aličajić

-Dars,usluge u turizmu, vlasnik Safet Dizdarević

-restoran Tržnica Grill, vlasnik Shaip idrizi.

Pored financijskih sponzora, vrijedne crikveničke Bošnjakinje priredile su bogatu gastro ponudu koja je poslužena za sve posjetioce na kraju manifestacije

Organizator manifestacije, predstavnik BNM Grada Crikvenice Denis Beganovć uručio je prigodne zahvalnice suorganizatorima, pokroviteljima i učesnicima u programu i zahvalio se svima sto su ga podržali u organizaciji ove prelijepe priče iz oblasti zaštite bošnjačkog kolturnog stvaralaštva, identiteta i očuvanja tradicijske pjesme bošnjaka i drugih naroda, dobre stare sevdalinke.

 

Top